Kašel, na který nezabírají léky
Rentgenové snímky jsou bez nálezu, léky nefungují a kašel pořád přetrvává. Na začátku je důležité rozpoznat, který typ kašle vás trápí. Psychogenní kašel se nejčastěji projevuje jako suchý a trvá déle než běžný kašel spojený s nachlazením nebo alergií. Může se projevovat jako nervózní pokašlávání, ale i jako silný dusivý kašel – až s pocitem na zvracení.
Nedoprovází ho rýma ani bolest v krku. Narozdíl od infekčního kašle se nezhoršuje po fyzické aktivitě a nenarušuje spánek. Občas se přidají i další potíže, například vypadávání hlasu a chrapot.
Jak se projevuje psychogenní kašel?
Z pohledu moderní psychosomatiky se lidské tělo i psychika navzájem ovlivňují. Psychogenní kašel je nekontrolovatelná reakce těla na úzkost, stres, emocionální napětí nebo psychické trauma. Nejčastěji se projevuje u lidí, kteří jsou náchylní k somatizaci, což je tendence projevovat psychické problémy skrze fyzické příznaky.
Psychogenní kašel může symbolizovat nedostatečné projevování emocí, především smutku a hněvu.
Často ho doprovází také mělčí dech a zadýchávání se. Další možnou příčinou jsou nejistota a rozpaky. Někdy se kašel projevuje jen na konkrétních místech nebo v situacích, které máte spojené se zvýšeným stresem. Zároveň ale může sloužit jako způsob, jak na sebe upozornit a získat pozornost i soucit okolí. Také se stává, že přetrvává jako návyk po vyléčení z respirační choroby, kdy se uloží v centrální nervové soustavě jako reflex.
Psychogenní kašel trápí nejčastěji děti
Není výjimkou ani u dospělých, ale nejčastěji se objevuje u dětí a dospívajících. Děti totiž nemají tolik zkušeností, jak pracovat s negativními prožitky a stresem, a tak často dusí své emoce v sobě. To se potom může odrazit na jejich fyzickém zdraví. Kašel se obvykle objeví při nadměrné psychické zátěži a problémech v rodině.
Pokud si dítě s něčím neví rady, může nemoc sloužit jako způsob obrany. V případě, že v rodině často dochází ke konfliktům, dítě se také možná nevědomě snaží kašlem odvést pozornost. Kašel bez fyzických příčin může být ale i vědomý. Pokud má dítě stonání spojené s příjemnými chvílemi v posteli u pohádek, může kašel sloužit jako únik z každodenní reality.
8 tipů, jak se vyrovnat s psychogenním kašlem
- Relaxujte
Vyzkoušejte relaxační techniky, jako jsou hluboké dýchání, meditace nebo jóga. Tyto metody vám pomůžou snížit úzkost a stres.
- Zvažte terapii
Nebojte se hledat podporu u psychologa nebo psychiatra. Terapie vám můžou pomoct zvládat emocionální faktory, které psychogenní kašel způsobují.
- Dbejte na životní styl
Kvalitní spánek a vyvážený jídelníček pomůžou vaší psychice i tělu.
- Cvičte
Zařaďte do života pravidelnou fyzickou aktivitu, která vám dělá radost. Endorfiny vám zlepší náladu a sníží stres.
- Trénujte stresové situace
Vědomé zvládání stresu pomůže minimalizovat vliv psychických faktorů na kašel.
- Udělejte si čas pro sebe
Vyzkoušejte metody jako vizualizace (zobrazování si situací v hlavě) nebo psaní deníku, které vám pomůžou zpracovat všechny vaše zážitky.
- Sledujte svůj dech
Uvědomování si dechu může být účinným způsobem, jak se zklidnit a snížit úzkost spojenou s psychogenním kašlem.
- Posilujte svou psychickou odolnost
Pracujte na svém sebevědomí, sebepřijetí a zaměřte se na to, co vám v životě přináší pozitivní emoce.
Vždy je potřeba najít konkrétní psychickou příčinu. Léčba je totiž velmi individuální – největší úspěšnost se přisuzuje hypnóze, sugestivní terapii, behaviorální terapii, ale i logoterapii.
Pokud váš dráždivý kašel nezapříčinila psychika a hledáte účinnou úlevu, vyzkoušejte Levopront. Kapky a sirup jsou vhodné už pro děti od 2 let a díky ovocné příchuti jim nevadí. Děti od 12 let a dospělí mají navíc na výběr ještě tablety.